Bilgi Merkezi

E-posta Hesabı Ekleme ve Kullanma

Biz web siteleri ile epostaların trafik ve verilerini birbirinden ayırarak daha güvenli bir ortam sunan bir yapı kullanmaktayız. Bu sebeple cPanel kullanan hosting paketlerimiz dahil olmak üzere e-postalarınız harici mail sunucularımızda depolanmaktadır. Ayrıca e-postanızı kullanırken gerekli trafik ve alan, limitli paketlerde trafik ve alanınızdan harcamaz. 

Hostinginize bağladığınız bir domaine e-posta eklemek:

  1. Öncelikle müşteri paneline kullanıcı bilgilerinizle giriş yapınız.
  2. Gelen sayfada üstünde kullandığınız hizmet sayısını belirten "Hizmetler" sayfasına giriş yapınız.
  3. Gelen sayfada bulunan liste, bizde kullandığınız hosting hesaplarını (ve diğer hizmetleri) listeler. Buradan mail eklemek istediğiniz domainin bağlı olduğu paketi seçiniz.
  4. Bu sayfada göreceğiniz üzere Adınız Soyadınız, Mail Gönderileceğinde karşıya gösterilecek ad, hesap adı ve şifrenizi girip ekle demeniz yeterli olacaktır.  Hesap adınız (info, bilgi, destek) ve kullanacağınız domain (hesap adının yanındaki listeden seçim yaparak değiştirebilirsiniz) e-posta adresinizi tanımlar.
  5. Şifre değiştirmek, hesabı kaldırmak ya da web arayüzünden maile ulaşmak için alt bölümdeki listeyi kullanabilirsiniz.

E-postanızı Kullanmak:

E-postanıza gelişmiş web arayüzü üzerinden ulaşabilirsiniz:
https://mx1.pozitifsunucu.com

mx1.pozitifsunucu.com yerine  domaininizin "mail" subdomainini (mail.domainadiniz.com gibi) kullanabilirsiniz, fakat SSL hatası verecektir.

E-posta kullanıcı (client) yazılımlarına (Outlook, Macosx Mail gibi) tanımlama yapmak için kullanacağınız bilgiler:

Gelen Bilgileri:
mx1.pozitifsunucu.com
POP3 için port : 995
IMAP için port : 993
Kullanıcı adı ve şifre e-posta bilgilerinizdir.

Giden Bilgileri:
mx1.pozitifsunucu.com
Port : 465
Kullanıcı adı ve şifre e-posta bilgilerinizdir. Eski outlooklarda giden kutusunun doğrulamasını açmayı unutmayınız.

mx1.pozitifsunucu.com yerine  domaininizin "mail" subdomainini (mail.domainadiniz.com gibi) kullanabilirsiniz, fakat SSL hatası verecektir.

IMAP ya da  POP3 hangisini tercih etmelisiniz?

POP3 eskiden kalma bir protokoldür ama yeri geldiğinde kullanılabilir. Bu yöntemde mailleriniz kullandığınız bilgisayara/telefona indirilir ve bir süre sonra sunucudan silinir. Bu da sunucuda yer kaplamasını önler ama maillerinizin yedeklenmesinden siz sorumlu olursunuz.

IMAP protokolü bilgisayar ve cep telefonu gibi birden fazla cihazda kullananlar için en uygun yöntemdir. Tam senkronizasyon sağlar. Bir cihazda okuduğunuz diğerinde okundu işaretlenir, bir cihazda gönderdiğiniz mail diğerlerinde de gösterilir, silinen bir mail tüm cihazlardan silinir. 
Mailleriniz de cihazınıza birşey olsa bile tarafımızda güvende olacaktır. 250MB / 500 MB / 1GB gibi ücretsiz sunulan boyutlar yazı ağırlıklı yazışmalarda yıllarca yeterli olmaktadır.  Görsel, video, excel gibi dosya ağırlıklı mail gönderip alıyorsanız mail kutunuz zamanla yer kaplayabilir. Bunun için piyasaya göre çok uygun fiyatlarla ek mail kotası alabilirsiniz.

  • 34 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer içerikler

Hosting Panelinde cPanele Giriş Yapmak

Bizden kullanmakta  olduğunuz hosting paketinizde panel olarak cPanel kullanmaktayız. cPanel ile...

Powered by WHMCompleteSolution

Periyodik olarak zararlı içerik kontrolü yapılmaktadır. Virüs ve malware içeriklerin verdiği zarar yüksek değilse hesap sahibi temizlemesi için bilgilendirilir, zararlı ya da yasadışı içerikler var ise hesap durdurulur.