Bilgi Bankası

Alan Adımı Nasıl Transfer Edebilirim

Bildiğiniz gibi alan adı, global ya da yerel firmalar ve oluşumlar aracılığıyla sağlanan, firmanız ya da markanız için seçeceğiniz internet sitesi adresidir. Dünyada tek olmakla birlikte .com, .net, .info, .com.tr, .web.tr gibi adres son ekleri (root dizin, root adres, tld...) aynı kelime grubu ya da kelimenin alternatifleri türetilebilir.

Özet geçtikten sonra konumuza gelelim:

Alan adınızı .com, .net gibi TLD'ler için dünya çapında sadece tek firma ya da oluşum sağlar. Biz de dahil tüm firmalar bayilik ya da alt bayilik yöntemiyle bu firmalardan alım gerçekleştirir. Konusu geçmişken, bu firma ya da oluşumların neredeyse tamamı perakende satışa (bireysel alıma) izin vermez.

A firmasından aldığınız bir TLD'yi Pozitif Sunucu'ya aktaracağınızı varsayalım. Öncelikle bu aktarımın çoğunlukla 1 hafta süreceğini, ama herhangi bir aksilik çıkmaması için 2-3 hafta önce başlatmanızın daha iyi olacağını belirtelim. Tabiki bu yazılanlar global uzantılar için geçerlidir, .tr uzantılı domainlerde işleyiş farklı.

Önceki firmanızın varsa yönetim panelinden, paneli yoksa mail yoluyla (ya da nasıl kabul ediyorlarsa), o firmadan farklı bir yere alan adı transferi yapacağınızı belirtiyorsunuz. Yönetim paneli olduğunu varsayalım; bu panelden başlatacağınız işlem sonucunda, who is bilgilerinizde kayıtlı iletişim mailinize (bu ilgili firmaya kayıtlı mailiniz değil, domaini aldığınız sırada bildirdiğiniz maildir) onay maili gelecektir. Sonrasında ise aynı mailde ya da onayınızdan sonra gelecek mailde bir transfer kodu yer alacaktır. Bu şifre authorization code, epp code, vb. farklı adlarla da bilinir.

Örneği sitemiz üzerinden veriyorduk. İlgili menümüzden transfer etmek istediğiniz alan adını sorgulayıp, gelen ekrandan transfer etmek istediğinizi seçeceksiniz. Sonraki sayfada diğer firma aracılığıyla size verilmiş olan transfer kodunu ilgili alana girerek sepetinize ekleyip, alımı gerçekleştirmeniz yeterlidir. Tarafımızdan işlem otomatik olarak başlatılacak, tarafınıza aktarımla ilgili bir onay maili gelecek, onay linkindeki tamamla butonuna bastığınızda süreç başlamış olacaktır. Kodda bir hata yoksa ya da diğer firmadan kaynaklı bir problem yoksa domain 1 hafta içerisinde bizdeki panelinizde aktifleşmiş ve tekrar yönetilebilir olacaktır.

.TR uzantılı domainlerin transferlerinde ise önceki flrmanın .TR firmasına ait bilgileri ile bize ait bilgileri aynı anda içeren bir dilekçe gerekmektedir. İşlem çok daha kısa sürmekle birlikte elle işlem gerektirmektedir.

Pozitif Sunucu
  • epp code, transfer kodu, alan adı transferi, alan adı
  • 33 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Belge Gerektiren Domainler

Firmamızdan alınan domainlerde farklı domain uzantıları için farklı evraklar gerekebilmektedir....

Powered by WHMCompleteSolution

Periyodik olarak zararlı içerik kontrolü yapılmaktadır. Virüs ve malware içeriklerin verdiği zarar yüksek değilse hesap sahibi temizlemesi için bilgilendirilir, zararlı ya da yasadışı içerikler var ise hesap durdurulur.