Bilgi Bankası

Web Sitelerinde Resim Küçültmenin Avantajları

Web sitesinin hızını belirleyen unsurlardan ilki sunucunuzun yanıt hızı, sonrası da sunucunun işlem hızıdır. Bundan sonraki birçok faktörde ise websitesinin yazılımı ve boyutu devreye girer.

Bu aşamada hızı etkileyen en büyük ölçüt yüklenme hızıdır ve bunu büyük oranda resim boyutudur. Resimlerin kalitesi ve resim çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa dosya boyutu da bir o kadar büyüyecektir. 

Bunlardan en etkili olanı ise resimlerin kalitelerini bozmadan dosya boyutlarını küçültmektir. Bu işlem sırasında öncelikle EXIF Metadata olarak bilinen resimin ne zaman, hangi konumda, hangi fotoğraf makinasıyla çekildiği gibi bazı özel bilgilerdir. Bu işlemin sonrasındaysa kalite/boyut oranı ilişkisi içerisinde dosya boyutunu belirli bir miktar küçülecektir.

Daha fazla küçültme için ise sitenin neresinde hangi ebatlarda gösterilecekse resmi o boyutlarda kaydetmektir. Örneğin 200 X 200px gösterilecek bir yerde 3000 x 3000px görseli kullanmak gereksiz şekilde işlem süresini uzatacak, hem kullanıcının hem de sucununun kaynaklarını da tüketecektir.

Optimize edilmemiş görsel kullanımında bu boyutlar 2mb, 5mb ya da 10 mb olabilir. Bu yükleme süresini arttırırken aynı zamanda açılış hızında uzayacağı için seo yönünden yaklaşırsak google sıralamasında gerilemenize neden olabilir.
  • optimizasyon, site hızı
  • 32 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Powered by WHMCompleteSolution

Periyodik olarak zararlı içerik kontrolü yapılmaktadır. Virüs ve malware içeriklerin verdiği zarar yüksek değilse hesap sahibi temizlemesi için bilgilendirilir, zararlı ya da yasadışı içerikler var ise hesap durdurulur.