Bilgi Bankası

CloudFlare nedir ? Nasıl Kullanılır ?

CloudFlare genel itibariyle web performansını arttıran ve web sitenizin güvenliğini arttırmaya yarayan bir hizmettir. CloudFlare ücretsiz planı sayesinde CloudFlare CDN, SSL, DDoS koruması gibi birçok özelliği ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ama ücretsiz versiyonun bazı eksileri de yok değil.

Kayıt işlemini yaptıktan sonra, sitenize gelen tüm ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçer. O yüzden saldırı yapan IP'ler artık CloudFlare güvenlik duvarı yardımıyla banlanıp saldırı sizin sunucunuza henüz ulaşmadan engellenir.

CDN’nin açılımı Content Delivery Network olup Türkçe anlamı İçerik Dağıtım Ağı’dır. CDN’nin amacı kullanıcılara sitenin en hızlı şekilde ulaştırılmasıdır. CDN dünyanın birçok yerine dağıtılmış sunucuların bir alt yapısıdır. Bu sayede kullanıcı uzaktaki sunucuya bağlanıp zaman kaybetmez.

CloudFlare ilk aşamada sitenize gelen ziyaretçilerin coğrafi konumlarını belirler, cdn yapısı sayesinde en yakın sunucuya bağlantı yapmasını sağlanır, kullanıcıların sitenize çok daha hızlı ulaşmasına olanak tanımaktadır.

Ücretli versiyonlarında sitenizi tamamen önbelleğine alarak sunucunuz offline olduğunda önbellekten cevap verebilme gibi özellikleri de vardır, fakat bazı özellikleri site yazılımızın uyumlu olmasını gerektirir.
  • cloudflare, ddos koruma, cdn
  • 33 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Powered by WHMCompleteSolution

Periyodik olarak zararlı içerik kontrolü yapılmaktadır. Virüs ve malware içeriklerin verdiği zarar yüksek değilse hesap sahibi temizlemesi için bilgilendirilir, zararlı ya da yasadışı içerikler var ise hesap durdurulur.